PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2010-04-12
Wybieramy drzwi wejściowe zewnętrzne i wewnętrzne
Jeżeli wymieniamy drzwi wejściowe do mieszkania, pamiętajmy o kolorystyce, formie i stylu obecnych drzwi.

PORTA KMI POLAND Sp. z o.o.
ul. Szkolna 26
84-239 Bolszewo

tel. 58 677 81 00
fax 58 677 81 99
info@porta.com.pl
www.porta.com.pl

» więcej o firmie
Drzwi zewnętrzne muszą pasować do stylu domu i wnętrza, do stolarki, ale powinny też tworzyć całość z ogrodem, ogrodzeniem, furtką i bramą wjazdową. Mogą być mocnym punktem elewacji zewnętrznej, ale mogą też wtapiać się kolorystycznie w elewację. Wszystko zależy od koncepcji architektonicznej projektanta domu i powinna być brana pod uwagę, podczas wybierania formy drzwi wejściowych.


Jakie do nowoczesnego a jakie do tradycyjnego domu?
Do nowoczesnego domu będą pasowały proste, gładkie drzwi. Klamka też powinna mieć minimalistyczną formę. Z tradycyjną bryłą domu harmonizować będą ciężkie, solidne drzwi, np. drewniane. Można też zastosować kontrast. W starych kamienicach, w wiekowych elewacjach, ozdobionych kamiennymi detalami, wstawiane są szklane drzwi. Takie zestawienie kontrastowych elementów: starych i nowych, ciężkich, kamiennych, ceglanych murów i szklanych, lekkich drzwi, bardzo ciekawie wygląda. To rozwiązanie stosuje się zazwyczaj w obiektach użyteczności publicznej, ale mogą stanowić inspirację, dla osób szukających ciekawych rozwiązań dla domu jednorodzinnego.


Jakie kolory? Jaka wielkość?
Kolorystyka zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć: czy chcemy, aby był to element wyróżniający się w elewacji, wybieramy kontrastowy kolor. Powinien on jednak współgrać z elewacją i ze stolarką okienną. Interesująco będą wyglądały zielone, niebieskie czy czerwone drzwi, należy jednak zachować ostrożność przy tym rozwiązaniu, ponieważ jest ono obce kulturowo dla większości obszaru naszego kraju i może wyglądać źle na tle sąsiednich domów. Ważne są nie tylko kolory drzwi wejściowych, ale też proporcje, szerokość, wysokość, które powinny korespondować ze ścianami, podcieniem czy bramą garażową.

Co z drzwiami do mieszkania?
Jeżeli wymieniamy drzwi wejściowe do mieszkania, pamiętajmy o kolorystyce, formie i stylu obecnych drzwi. Niech przypominają inne drzwi na klatce schodowej. „Miszmasz” nie wygląda dobrze. Jeżeli każde mieszkanie ma drzwi o innym kolorze, osoba z zewnątrz odbiera tą różnorodność negatywnie, ponieważ odczytuje chaos, brak konsekwencji i brak porozumienia pomiędzy współmieszkańcami.


Warto pamiętać:
Jeżeli drzwi otwierają się do środka, musimy przewidzieć na nie miejsce w przedsionku czy holu. Nie mogą kolidować z innymi drzwiami. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, wybierzmy drzwi otwierające się do środka, ponieważ ich zawiasy znajdują się wewnątrz budynku. Utrudnia to wyważenie drzwi. Ważna jest listwa progowa, dzięki której nie ucieka ciepło przez szparę pod drzwiami. Próg zazwyczaj wykonuje się z drewna klejonego, ponieważ musi być odporny na ścieranie. Jeżeli wybierzemy drzwi robione na indywidualne zamówienie, często będziemy musieli na nie poczekać 6-9 tygodni. Drzwi w dwóch różnych kolorach (inny na zewnątrz, inny wewnątrz) są zazwyczaj droższe od jednokolorowych.


W rozjaśnieniu przedsionka pomogą nam drzwi z przeszkleniem, lub boczne doświetlenie drzwi, które dodatkowo pozwoli nam zobaczyć, kto stoi za drzwiami. W tym rozwiązaniu stosuje się szyby potrójne, lub szkło hartowane. Drzwi z przeszkleniem muszą mieć certyfikat, który powie nam o odporności ogniowej, właściwościach akustycznych i klasie antywłamaniowej.

Drzwi antywłamaniowe nie mogą być montowane do starej ościeżnicy, ponieważ tylko komplet oryginalnych drzwi i ościeżnicy objęty jest gwarancją i daje certyfikat bezpieczeństwa Instytutu Mechaniki Precyzyjnej.

informacja na podstawie materiałów: PORTA