PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-01-08
Kluczowe bezpieczeństwo
Czy klucz wpływa na bezpieczeństwo drzwi wejściowych? Co to znaczy, że klucz jest chroniony patentem? Jakie klucze znajdują się na rynku?

ASSA ABLOY Poland Sp. z o.o.
ul. Jana Olbrachta 94
01-102 Warszawa

tel. 22 751 53 54
fax 22 751 53 56
biuro@assaabloy.com.pl
www.assaabloy.com.pl

» więcej o firmie

Odpowiednia konstrukcja i grubość drzwi, materiał, z którego są one wykonane, w końcu odpowiedni zamek, ryglujący skrzydło w kilku miejscach na różnej wysokości. Elementów, od których zależy bezpieczeństwo drzwi wejściowych, jest bardzo wiele. A w jaki sposób na bezpieczeństwo wpływa sam klucz?

Niewiele osób orientuje się, jakie rodzaje i typy kluczy są dostępne w sprzedaży. Możemy je podzielić, zależnie od zasady działania, na 3 główne grupy: mechaniczne, magnetyczne, elektroniczne. Z kolei biorąc pod uwagę rodzaje nacięć, wyróżniamy modele frezowane, nacinane i nawiercane.

Jak najwięcej kombinacji kodu

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo klucza jest ilość możliwych kombinacji kodu. - Ilość kombinacji zależy od liczby nacięć i nawierceń na modelu - czym jest ich więcej, tym model uznaje się za bezpieczniejszy. Ilość kombinacji kodu klucza jest określona w europejskiej normie PN-EN 1303; 2007. Produkt musi posiadać daną ich liczbę, by być zakwalifikowany do konkretnej klasy. Klucz z klasy 1. posiada 100, podczas gdy ten z najwyższej grupy ma już 100 000 kombinacji kodu - tłumaczy Grzegorz Korzeniowski, ekspert firmy Assa Abloy, globalnego lidera produkcji systemów zabezpieczeń obiektów. Im wyższa klasa i ilość kombinacji, tym model jest bezpieczniejszy. Najbezpieczniejsze modele posiadają nawet kilka milionów kombinacji kodu.


fot. Assa Abloy

Bardzo ważną kwestią jest także trwałość kluczy - muszą być one maksymalnie wytrzymałe i odporne na ścieranie. Ich jakość w dużej mierze zależy od materiału, z którego klucz jest wykonany. Najmocniejsze są te stworzone z chromu lub mosiądzu.

Chroniony patentem

Bezpieczna konstrukcja klucza to taka, która nie pozwoli lub w jak największym stopniu utrudni sczytanie i skopiowanie. Równie ważne jest jednak także zabezpieczenie klucza przed niekontrolowanym dorabianiem. W znacznym stopniu chroni nas przed tym zestaw, w skład którego wchodzi karta bezpieczeństwa. Na karcie, podczas zakupu, umieszcza się zakodowane dane  dotyczące kształtu i kodu klucza. Do każdorazowego dorobienia kluczy niezbędna jest wówczas karta danego modelu.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa oferują nam klucze chronione patentem. - Na rynku znajdziemy modele chronione patentem na terenie Polski, a także te z patentem międzynarodowym. Klucze tego typu są zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, a więc prawo do ich wytwarzania i sprzedaży ma tylko producent oraz osoby lub firmy przez niego upoważnione. W tym wypadku klucz może być dorabiany tylko u producenta lub w oficjalnych punktach dystrybucyjnych firmy. Ważne jest, aby odpowiednimi patentami chronione były zarówno rozwiązania konstrukcyjne, jak i wzór klucza surowego - dodaje ekspert Assa Abloy. Klucz chroniony patentem da nam pewność, że nikt nie będzie miał możliwości jego dorobienia bez naszej zgody. Informację o tym fakcie znajdziemy na opakowaniu produktu.

źródło: Assa Abloy