PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2022-04-13
Projekt bez potknięć, czyli kilka słów o zaletach rozwiązań niskoprogowych
Niskoprogowe lub bezprogowe drzwi tarasowe to rozwiązanie, które wyniesie komfort życia na zupełnie nowy poziom i zmieni perspektywę ...

OknoPlus Sp. z o.o.
Libertów, ul. Zgodna 55
30-444 Kraków

tel. 12 277 57 00
fax 12 277 58 00
biuro@oknoplus.com.pl
www.oknoplus.com.pl

» więcej o firmie

Za wysokie progi na Twoje nogi? Zapomnij! Projektując funkcjonalny, a zarazem ergonomiczny dom postaw na niskoprogowe rozwiązania. Za tę inwestycję podziękujesz sobie w przyszłości - zwłaszcza, gdy po domu zacznie biegać mały odkrywca lub z upływem lat mobilność domowników będzie wymagała dodatkowego wsparcia. Bez potknięć, bez wypadków, a do tego... na najwyższym designerskim poziomie - choć bezpiecznie zrównanym z podłogą!

Jedno potknięcie można zapamiętać na całe życie, ale części z nich można bez wątpienia uniknąć. Na przykład tych domowych, kończących się siniakami, gdy pospiesznie wybiegamy z salonu do ogrodu. Tu z pomocą przychodzą niskoprogowe drzwi tarasowe, które zupełnie zmienią jakość korzystania z tych dwóch, połączonych ze sobą stref - zarówno funkcjonalnie, jak i wizualnie!

Konstrukcja pozbawiona barier, czyli jaka?

Aby drzwi były uznane za niskoprogowe, ich próg nie może być wyższy niż 20 milimetrów. Dzięki specjalnie wyprofilowanemu spadkowi, ramy płynnie łączą się z podłogą oraz posadzką balkonu lub tarasu, pozwalając na płynne przejście miedzy wnętrzem i światem zewnętrznym.

Można jednak iść o krok dalej i już od progu... zupełnie zrezygnować z tego elementu. - Nowoczesne, innowacyjne drzwi tarasowe mogą nie mieć progu wcale - mówi Ewa Zarychta, ekspert marki OknoPlus. - Przykładem takiego rozwiązania jest system Ultraglide Monorail, gdzie niski profil progowy może zostać w całości wbudowany w warstwy posadzkowe. Efekt? Niczym niezakłócony ciąg komunikacyjny i jeszcze lepszy widok - dodaje ekspert.

Tym, co jeszcze kilka lat temu mogło budzić wątpliwości inwestorów, była kwestia termoizolacji. Przyjęło się bowiem, że wysoki próg to gwarancja lepszego zatrzymywania ciepła w czterech ścianach i pełne zabezpieczenie przed mostkami termicznymi. Nic bardziej mylnego. Aktualne możliwości konstrukcyjne sprawiają, że warianty niskoprogowe niczym nie ustępują swoim tradycyjnym odpowiednikom. Dodatkowa wkładka termoizolacyjna, zwiększona liczba komór w pakiecie szybowym i o kwestie energooszczędności nie trzeba się już martwić.

Niski próg, wysokie zalety

Montaż nisko- lub bezprogowych drzwi niesie za sobą cały szereg korzyści - zarówno, gdy mowa o funkcjonalności, jak i estetyce.

Po pierwsze, to doskonałe rozwiązanie dla domu, w którym mieszkają dzieci. Wyścigi, gonitwy, zabawa w berka - tu zasady gry są proste: liczy się szybkość, nie uważność. W tym przypadku o wypadek nietrudno, chyba że na drodze zabawy nie stanie wystający próg, prawda?

Po drugie, niski próg to absolutny „must have" dla starszych członków rodziny oraz tych o specjalnych potrzebach motorycznych. Poruszanie się o kulach, na wózku inwalidzkim czy po prostu większe problemy ruchowe to wystarczająca, codzienna niedogodność. Tu aranżacja bez barier, dosłownie i w przenośni, gra bez wątpienia pierwszoplanową rolę.

Po trzecie, tak zaprojektowana konstrukcja ułatwi codzienne korzystanie z salonu otwartego na ogród, zwłaszcza, gdy taras zmienia się w letnią jadalnię, a duża rodzina spotyka się na wspólnym posiłku.

Pragmatyzm to jedno, ale w aranżacji domu liczy się też efekt wow, a ten bez wątpienia mogą zapewnić nisko- lub bezprogowe konstrukcje.

Tak, jak piękny obraz potrzebuje idealnie okalającej go ramy, tak powiększenie powierzchni szklenia i zminimalizowanie szerokości profili pozwoli spojrzeć na przydomowe widoki z zupełnie nowej perspektywy. Dodatkowo, takie rozwiązanie to jeszcze więcej światła we wnętrzach, które nie tylko wpłynie na nasz komfort termiczny czy samopoczucie, ale wydobędzie z kompozycji prawdziwy blask.

HST, PSK, Smart Slide?

Wybór progu za nami, ale to nie koniec decyzji, jakie należy podjąć, gdy mowa o drzwiach przesuwnych. - W naszej ofercie znajduje się szeroki wachlarz suwanek PSK, HST oraz Smoovio - podkreśla Ewa Zarychta, ekspert marki OknoPlus. - Pierwsze to rozwiązania uchylno-przesuwne, w których skrzydła znajdują się w jednej linii, a otwarcie następuje poprzez wysunięcie skrzydła do wewnątrz. HST to skrzydła podnoszono-przesuwne. System umożliwia uniesienie skrzydła okiennego i pozwala przesunąć je na część stałą. Smoovio to najnowsza generacja drzwi tarasowych. Ich ruch opiera się na łagodnym wysunięciu skrzydła z ramy, a następnie przesunięciu po specjalnej szynie. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość „odstawienia skrzydła" w pozycji spoczynkowej, dzięki czemu zyskujemy dodatkową opcję wietrzenia. Przykładem Smoovio jest system Morlite Vision - dodaje.

Wisienką na projektowym torcie będzie decyzja o kolorze, rodzaju wykończenia oraz detalach konstrukcyjnych.

Niskoprogowe lub bezprogowe drzwi tarasowe to rozwiązanie, które wyniesie komfort życia na zupełnie nowy poziom i zmieni perspektywę patrzenia na domową przestrzeń. Salon w pełni otwarty na ogród? Tym razem bez najmniejszych potknięć. Również projektowych!