PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2011-04-26
Drzwi pasywne – równie ważne jak okna
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku okien, drzwi posiadają parametr mówiący ile ciepła przez nie ucieka.

IFTM Group Sp. z o.o.
ul. Wołoska 9A
02-583 Warszawa

tel. 801 88 99 87
okna@internorm.com.pl
www.internorm.com.pl

» więcej o firmie

Budownictwo energooszczędne i jego najbardziej zaawansowane pasywne wydanie, cieszy się rosnącą popularnością. Dlatego budując dom coraz częściej zastanawiamy się nad parametrami poszczególnych rozwiązań konstrukcyjnych i zastosowanych materiałów. Dotyczy to szczególnie okien ale przecież także drzwi mogą być słabym ogniwem, przyczyniającym się do ucieczki ciepła z budynku.

Każdy element ma znaczenie

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku okien, drzwi posiadają parametr mówiący ile ciepła przez nie ucieka. Współczynnik izolacyjności cieplnej U w przypadku drzwi oznacza się literą „d" (ang. door) i jest on nie mniej istotny od tego, który posiadają okna i inne materiały budowlane.


- Pamiętajmy, że w bilansie energetycznym budynku, zwłaszcza w budownictwie pasywnym, znaczenie mają wszystkie elementy konstrukcyjne. Dlatego pasywne drzwi są niemniej ważne od okien - mówi Karol Niespodziewański z IFTM Internorm

Powierzchnia okien w budynku jest zawsze większa niż powierzchnia drzwi wejściowych, dlatego to do okien przywiązuje się większą wagę. Ale należy przy tym pamiętać, że przy tak niskim zapotrzebowaniu na energię, jakie ma budynek pasywny, każdy element ma znaczenie.

Jakich drzwi chcemy?

W przypadku okien konsumenci są już na tyle wyedukowani, że nie są im obce zagadnienia związane z ich izolacją cieplną. Jeśli zaś chodzi o drzwi to wciąż częściej, niż na właściwości termoizolacyjne, zwraca się uwagę na inne kryteria jak antywłamaniowość, odporność na działanie czynników atmosferycznych czy estetykę.


- Klienci nie zawsze mają świadomość, że postęp technologiczny pozwala na skonstruowanie drzwi, które nie tylko będą się wyróżniać odpowiednimi parametrami izolacyjności cieplnej, ale będą jednocześnie antywłamaniowe, wytrzymałe i do tego dostępne w bardzo wielu wariantach stylistycznych - tłumaczy specjalista Internorm

Norma budowlana przewiduje, że współczynnik przenikania ciepła Ud nie może być wyższy niż 2,6 W/(m2K). Dlatego zwykle zadowalamy się drzwiami jedynie ocieplonymi, skonstruowanymi z zewnętrznych warstw poszycia z wypełnieniem, pełniącym rolę ocieplenia pomiędzy. W przypadku zastosowania takich drzwi efektem jest po prostu ucieczka ciepła z domu.

- Współczynnik przenikalności cieplnej pasywnych drzwi wynosi mniej niż 0,8 W/(m2K). Standardem, w przypadku oferowanych przez nas drzwi pasywnych Selection, jest 0,73  W/(m2K). Co więcej, takie drzwi,  seryjnie posiadają klasę bezpieczeństwa WK2. Jak zatem widać bezproblemowo można połączyć pasywność z antywłamaniowością - mówi Karol Niespodziewański.


Wyrafinowana konstrukcja

Jak zatem skonstruowane są drzwi pasywne? Te z oferty europejskiego lidera w produkcji pasywnych okien i drzwi, w konstrukcji płyty drzwiowej łączą drewno z aluminium i specjalną piankę termoizolacyjną. Sklejka i wkładka z płyty fenolowej zapewniają stabilność mechaniczną także w ciężkich warunkach pogodowych. W rezultacie tak skonstruowana płyta została zakwalifikowana do najwyższej klasy klimatycznej c/d/e klasa 3.

- Warto też dodać, że drzwi Selection dostępne są w siedemdziesięciu wersjach stylistycznych podzielonych na osiem grup wzorniczych. Certyfikowane pasywne drzwi mogą być zatem dopasowane do stylistycznych wymagań poszczególnych projektów -  mówi specjalista Internorm

Drzwi muszą być także odpowiednio uszczelnione. Drzwi pasywne posiadają seryjnie stosowane trzy taśmy uszczelniające o dużej elastyczności. Przy odpowiednim montażu gwarantuje to, że ciepło nie będzie uciekało drzwiami.


Budynek, który poprzez oszczędność energii cieplnej, będzie gwarantował wymierne ekonomiczne korzyści, to zaawansowana i przemyślana konstrukcja, która wymaga zastosowania odpowiednich materiałów. Pasywne drzwi są jedną z nich.  

www.drzwi-pasywne.pl

źródło: IFTM Internorm