PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2011-05-27
Dobry wybór drzwi zewnętrznych w sześciu krokach
Drzwi zewnętrzne to strażnik domowego azylu – zwróćmy uwagę na elementy wyposażenia, decydujące o poziomie bezpieczeństwa.

CAL Zakład Stolarki Budowlanej
ul. Piaskowa 5
16-400 Suwałki

tel. 87 563 11 01
fax 87 565 12 68
biuro@drzwi-cal.pl
www.drzwi-cal.pl

» więcej o firmie

Wybierając drzwi zewnętrzne powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie czynniki, które składają się zarówno na ich funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz wygląd, jak i wieloletnią trwałość.  Porad z zakresu odpowiedniego doboru drzwi wejściowych do domu udziela Czesław Suski, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL.

Krok pierwszy  - wymiar

Pamiętajmy o tym, że drzwi zewnętrzne należy przede wszystkim dopasować do otworów w murze zaprojektowanych przez architekta i wykonanych przez murarzy. Warto wiedzieć, że drzwi oferowane w rozmiarach standardowych są tańsze od drzwi o wymiarach nietypowych. W budownictwie jednorodzinnym doskonale sprawdzają się drzwi o standardowej szerokości 90 cm - mieszczą się w nich niemal wszystkie przedmioty oraz meble, które mamy zamiar wnieść do domu lub mieszkania. Szersze drzwi są znacznie cięższe - poza wyższą ceną należy więc pamiętać również o tym, że szybciej zużywać się będą ich okucia, klamki czy zawiasy, wymagają również znacznie częstszej regulacji.

Przy wyborze oraz zamawianiu drzwi zewnętrznych zawsze warto skorzystać z usług sprzedawców i grup montażowych, obejmujących pomiar otworów w murze, doradztwo przy wyborze, a także fachowy montaż i odpowiedzialność za całość prac w tym zakresie.


Grubsza konstrukcja drzwi zewnętrznych pozytywnie wpływa na
parametry dotyczące izolacyjności cieplnej i akustycznej budynku.
Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Krok drugi - bezpieczeństwo

Drzwi zewnętrzne to strażnik domowego azylu - gdy więc już wybierzemy ich rozmiar, zwróćmy uwagę  na elementy wyposażenia, decydujące o poziomie bezpieczeństwa. Drzwi wejściowe powinny mieć odpowiednio wytrzymałą konstrukcję i zabezpieczenia antywłamaniowe. Należą do nich m.in. bolce antywyważeniowe lub wręg antywyważeniowy (francuski), niezawodnie zabezpieczający drzwi od strony zawiasowej. Kwestią najistotniejszą są jednak w tym zakresie zamki i blachy montowane w ościeżnicy - muszą stanowić układ na tyle solidny, by uniemożliwić wyłamanie drzwi. Do tych rozwiązań należy dodać odpowiednie wkładki antywłamaniowe i szyldy zabezpieczające wkładki przed złamaniem. Wszystkie te elementy są zazwyczaj atestowane i mają swoje klasy antywłamaniowe - należy je dobrać na podobnym poziomie.

Krok trzeci - konstrukcja i wykończenie

Podstawowe materiały konstrukcyjne w drzwiach drewnianych to ramiaki. Najlepiej, gdy są one klejone, co zapobiega wypaczaniu i wzmacnia wytrzymałość całości. Uzupełnieniem są elementy zewnętrzne, czyli płyciny - w drzwiach zewnętrznych powinny one być wodoodporne, wykonane np. z odpowiedniej jakości sklejki i wypełnione materiałem o dobrych parametrach izolacyjności cieplnej.

Drzwi wykańczane są przez producentów najczęściej farbami wodnymi w profesjonalnych lakierniach. Nakładana warstwa zewnętrzna ma chronić drzwi przed wpływem wilgoci, a jednocześnie umożliwiać odparowanie naturalnej wody zgromadzonej w drewnie. Wraz ze spadkiem wilgotności drewno kurczy się, dlatego też nałożone powłoki powinny być wysokiej jakości oraz wykazywać się elastycznością - by uniknąć ich łuszczenia.


Drzwi zewnętrze Lhotse CAL. Naświetla górne i boczne
pozwalają na zabudowę szerokiego otworu drzwiowego
i pomagają doświetlić ciemne przedpokoje i hole.
Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Krok czwarty - izolacyjność cieplna i akustyczna

W zależności od konstrukcji i wyposażenia, drzwi zewnętrzne charakteryzują się różną izolacyjnością. Pamiętajmy o tym, że im mniejszy jest współczynnik całkowitej przenikalności cieplnej drzwi, tym lepiej. Warto również wiedzieć, że drzwi z drewna sosnowego są cieplejsze od drzwi z drewna dębowego, cieplejsze są również drzwi o grubszej konstrukcji. Im więcej przeszkleń, tym drzwi łatwiej przepuszczają ciepło - reguła ta dotyczy przede wszystkim drzwi z dodatkowymi, bocznymi naświetlami. Na izolacyjność termiczną wpływ mają również zamontowane w drzwiach zamki. Zamki wielopunktowe powodują znacznie lepsze przyleganie skrzydła do ościeżnicy i mniejszą infiltrację powietrza, a co za tym idzie - minimalizują straty ciepła.

Od drzwi zewnętrznych oczekujemy również dobrej izolacji akustycznej - szczególnie wówczas, gdy są to drzwi w mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym. W odróżnieniu od izolacyjności cieplnej, parametr izolacyjności akustycznej powinien być jak najwyższy. Lepszą izolacyjnością akustyczną charakteryzują się drzwi cięższe i grubsze, ważnym elementem są również uszczelnienia zastosowane pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą, a także sposób przeprowadzenia montażu.

Krok piaty - wygląd

Jednym z najważniejszych czynników wyboru drzwi zewnętrznych jest ich barwa, która powinna być dobrana do odcienia elewacji, koloru montowanych okien, bram garażowych czy dachów. Przy wyborze kolorów pamiętajmy jednak o tym, że ciemne barwy są bardziej wrażliwe na oddziaływanie promieni słonecznych - drzwi o takich kolorach raczej nie nadają się do montażu po południowo-zachodniej stronie domu.

Z rozwagą wybierajmy również różnego rodzaju elementy ozdobne. Przeszklenia i wykonane różnymi technikami witraże to rozwiązania, które pomogą nam doświetlić ciemne pomieszczenia wejściowe, często nie posiadające żadnych okien. Jeśli otwór w murze jest szerszy od standardowych drzwi, możemy również zastosować naświetla boczne oraz górne.

Krok szósty - dodatkowe funkcje

Drzwi zewnętrzne oferowane na naszym rynku pozwalają również na zastosowanie rozwiązań bardziej wyspecjalizowanych. Jednym z nich są drzwi przystosowane do budownictwa inteligentnego. Zastosowanie w nich odpowiednich zamków oraz elementów sterujących, pozwala włączyć je w układy sterujące instalacji domu inteligentnego.

Zdjęcie główne:
Czesław Suski
Ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL
Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL




Zakład Stolarki Budowlanej CAL z siedzibą w Suwałkach istnieje na polskim rynku od 26 lat. Powstał w 1985 roku jako spółka jawna z polskim kapitałem, zatrudniając obecnie ok. 120 osób. Głównym przedmiotem działalności firmy CAL jest produkcja stolarki otworowej w zakresie drewnianych drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Firma ma w swojej ofercie zarówno standardowe rozwiązania, jak i modele realizowane w oparciu o indywidualne projekty.

W produkcji CAL stosuje wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak szczelina wentylacyjna w drzwiach łazienkowych, wręg antywłamaniowy, systemy drzwiowe do domów inteligentnych. Wszystkie produkty Zakładu Stolarki Budowlanej CAL posiadają aprobaty i certyfikaty zgodności wymagane na rynku budowlanym. Zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne wytwarzane są zgodnie z normą EN 1435-1:2006 oraz posiadają znak CE.

Produkty Zakładu Stolarki Budowlanej CAL sprzedawane są na terenie całego kraju. W wielu punktach sprzedaży dla kupujących dostępne są również usługi autoryzowanej grupy montażowej.

na podstawie materiałów: CAL