PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-11-06
Przygotowanie okien i drzwi do sezonu zimowego krok po kroku
Eksperci z firmy OKNOPLAST udzielają porad, które pozwolą przygotować stolarkę otworową przed nadejściem zimy.

OKNOPLAST Sp. z o.o.
Ochmanów 117
32-003 Podłęże

tel. 12 279 71 71
fax 12 279 71 72
biuro@oknoplast.com.pl
www.oknoplast.com.pl

» więcej o firmie

Niedługo do naszego kraju dotrze zima i temperatura spadnie o kilka, a nawet kilkanaście stopni. To już ostatni dzwonek na wykonanie kilku prostych zabiegów sprawdzających, czy nasze okna i drzwi będą w odpowiednim stanie, by przetrwać najbliższe trzy miesiące. Dbając o te newralgiczne elementy będziemy pewni, że one zadbają o nas, gdy mrozy na dobre zawitają do naszego kraju. Eksperci z firmy OKNOPLAST udzielają porad, które pozwolą przygotować stolarkę otworową przed nadejściem zimy.

Okres zimowy to najbardziej wymagająca pora roku dla konstrukcji budynków. Bardzo niska temperatura wraz z silnym wiatrem, któremu towarzyszą opady deszczu i śniegu zagraża stolarce w naszych domach. Dlatego też warto zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie. Prawidłowo przygotowane okna i drzwi ograniczą odpływ ciepła z budynku, co obniży koszty ogrzania go, a dodatkowo przedłuży ich żywotność.

Pierwszy etap - przygotuj okna do zimy

Zabiegi konserwujące okna przed zimą należy zacząć od rzeczy najprostszej, czyli od ich umycia. Przede wszystkim wybierzmy taki dzień, kiedy będzie dość ciepło, ale też słońce nie będzie zbyt silne. Równie ważny jest środek czyszczący, jakiego użyjemy do ich umycia. Na rynku dostępny jest bogaty wybór preparatów, dlatego najlepiej zastosować specjalnie przeznaczone do tego celu płyny. Znajdziemy je w każdym hipermarkecie. Warto pamiętać, że do umycia okien wystarczy mała ilość substancji oraz dobór miękkiej, nieposiadającej szwów ścierki.

W przypadku okien PVC należy ostrożnie wybrać płyn, gdyż nie może on zawierać zbyt silnych związków chemicznych, rozpuszczalników czy też substancji ściernych. Nieodpowiedni środek do mycia może je uszkodzić, np. przebarwić lub zarysować profil. Bezpiecznym rozwiązaniem jest markowy preparat lub mieszanka płynu do naczyń z wodą.

Skondensowane środki czyszczące i tłuste preparaty mogą zniszczyć uszczelki, zwłaszcza te wykonane ze sztucznego kauczuku EPDM. Dlatego też do ich umycia wystarczy płyn do naczyń. Należy także uważać, aby podczas czyszczenia szyb nie spryskiwać ich zbyt silnie. Ewentualne resztki płynu z gumowych elementów najlepiej usunąć przy użyciu czystej wody.

Wyczyszczenie okien przed zimą ma bardzo duże znaczenie, ponieważ zalegający na ramie kurz jest pożywką dla mikroorganizmów stopniowo niszczących warstwę ochronną profilu. Tworzą one mikroskopijne pory w powierzchni ramy, w które wnikają zanieczyszczenia­. Natomiast przy czyszczeniu okuć pamiętajmy, aby stosowane środki nie naruszyły powłoki antykorozyjnej - tłumaczy Marzena Rutyna, Technolog OKNOPLAST.

Pamiętaj o sprawdzeniu stanu technicznego

Po umyciu okien, następną czynnością jest kontrola techniczna okna. Eksperci OKNOPLAST radzą, na które elementy okna zwrócić szczególną uwagę. Na początek sprawdźmy, czy wszystkie ruchome części i okucia działają prawidłowo. Jeśli zauważymy, że okno ciężko się otwiera lub zamyka czy też jest nieszczelne, powinniśmy wyregulować je według instrukcji podanej przez producenta stolarki. Pamiętajmy, że nieszczelne okna zimą znacznie zwiększą nasze rachunki za ogrzewanie, gdyż może przez nie uciec nawet 25 proc. energii używanej do ogrzania budynku.

Kolejnym elementem okna, który należy sprawdzić to uszczelki, ponieważ są one szczególnie narażone na wpływ warunków atmosferycznych, zwłaszcza te w dolnej części ramy. Uszczelki posiadające odpowiednie właściwości odznaczają się elastycznością, pozwalającą na bardzo szybki powrót do pierwotnego kształtu po odkształceniu oraz wytrzymałością na niskie temperatury. W zachowaniu tych właściwości pomoże pielęgnacja smarem silikonowym lub wazeliną techniczną. Smar z dodatkiem kauczuku znakomicie zabezpieczy przed mrozem i wilgocią gumowe elementy, zapewniając im właściwą warstwę ochronną. Jeśli natomiast zauważymy, że uszczelki są przygniecione, porowate lub popękane, wówczas powinniśmy wymienić je na nowe. Pamiętajmy, że nie należy przyklejać uszczelek w czasie mrozów.

Postaw na trwałość na wiele sezonów

Firma OKNOPLAST wyposaża swoje produkty w uszczelki z niezwykle trwałego materiału EPDM, o wysokiej odporności na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć, para wodna, promieniowanie UV czy gwałtowne zmiany temperatury. Uszczelki te gwarantują odpowiednią szczelność okna, a ich żywotność jest kilkakrotnie dłuższa - dodaje Grzegorz Bułat, Kierownik Technologii OKNOPLAST.

Przed zimą powinniśmy skontrolować również siłę docisku skrzydła do ramy, którą możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy w tym celu wziąć kartkę papieru i wsunąć pomiędzy skrzydło i ościeżnicę. Jeśli przy zamkniętym oknie papier swobodnie się wysuwa oznacza to, że okucia mogą wymagać regulacji. We współczesnych oknach okucie obwiedniowe posiada pewien zakres regulacji docisku skrzydła do ościeżnicy. Zależnie od pory roku, należy dokonywać regulacji docisku. Unikniemy w ten sposób sytuacji, gdy zimą okno nie zapewnia odpowiedniej izolacji cieplnej, a w lecie niedostateczną wymianę powietrza z otoczeniem.

Powinno się regularnie kontrolować mocowania oraz stopień zużycia elementów okucia i gdyby zaszła taka potrzeba należy dokręcić wkręty mocujące lub wymienić niesprawne elementy. Raz w roku natomiast należy nasmarować okucia. Do tego celu znakomicie nadaje się wazelina techniczna, która sprawi, że okucia zachowają sprawność. W rezultacie obsługa okna nie będzie wymagała od nas wiele wysiłku - radzi Grzegorz Bułat.

Zbadaj szczelność drzwi

Zazwyczaj w domu są jedne drzwi zewnętrzne, dlatego wydawać by się mogło, że ucieczka ciepła przez nie będzie nieporównywalnie mniejsza niż przez okna. Jednakże nie należy lekceważyć ich znaczenia w przygotowaniu stolarki otworowej przed zimą. Niezabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych drzwi mogą stracić swoje właściwości, co skutkować będzie ich nieprawidłowym funkcjonowaniem. Duża różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku, a klimatem panującym na zewnątrz może spowodować wypaczenie skrzydła drzwi. W rezultacie będą one trudne do zamknięcia lub mogą ocierać się o ościeżnicę. Dlatego zwróćmy uwagę na elementy konstrukcyjne drzwi zanim będzie za późno.

Po pierwsze należy sprawdzić stan powłoki lakierniczej na drzwiach, zwracając przy tym szczególną wagę czy nie ma żadnych pęknięć lub uszkodzeń mechanicznych. W ciągu całego roku drzwi są szczególnie narażone na ten drugi rodzaj uszkodzeń, dlatego warto uważnie je obejrzeć. Równie ważna jest inspekcja połączeń stolarskich przy ramiakach pionowych i poziomych, jak również połączeń w rogach ramek mocujących przeszklenia, o ile nasze drzwi je posiadają. W przypadku wykrycia braków w opisanych detalach można je uzupełnić zaprawkami lakierniczymi.

Kolejnym elementem jest badanie szczelności drzwi. Sprawdzenie szczelności drzwi należy przeprowadzać przy zaryglowanych zamkach. Nie powinniśmy wyczuć wtedy żadnych przewiewów. W przypadku ich pojawienia się, prawdopodobną przyczyną jest wypaczenie skrzydła, zły montaż ościeżnicy lub też zużycie uszczelek. Nieszczelności te uda nam się usunąć regulując drzwi na zawiasach i w blachach kątowych w ościeżnicy od strony zamka. Pamiętajmy jednak, aby regulacji dokonać przy dodatniej temperaturze. Zmiany wykonane w trakcie mrozów mogą uszkodzić skrzydło drzwi, ponieważ zachodzi wówczas zmiana właściwości materiału. W przypadku zużycia uszczelek, wystarczy je wymienić na nowe ­- mówi Marzena Rutyna.

W przypadku zamków, które są zastosowane w drzwiach, ich producenci zazwyczaj nie zalecają stosowania smarów w płynie, czy też substancji czyszczących mechanizm. W zamian zaleca się stosowanie białego smaru do konserwacji rygli i innych elementów poddanych tarciu.

Stosując się do wszystkich zaleceń przedstawionych przez ekspertów OKNOPLAST możemy być spokojni, że nasze drzwi i okna spełnią swoją podstawową funkcję w trakcie zimy - zatrzymają ciepło we wnętrzu domu. Dodatkowo, poddając regularnej konserwacji elementy stolarki przedłużymy ich żywotność, dzięki czemu będziemy mogli dłużej cieszyć ich dobrym stanem technicznym.
OKNOPLAST to międzynarodowa firma, należąca do ścisłej czołówki producentów okien i drzwi z PVC w Europie. Firma prowadzi działalność na 10 rynkach: Austrii, Czech, Francji, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Włoch i Węgier. W krajach tych spółka posiada rozbudowaną sieć ponad 1800 partnerskich salonów sprzedaży. Firma została uhonorowana przez ambasadę RP we Francji, jako „Najlepszy Polski Exporter" produktów do tego kraju.

Od stycznia 2012 OKNOPLAST jest Top Sponsorem włoskiego klubu Inter Mediolan. Od sezonu 2009/2010 roku firma jest głównym sponsorem pierwszoligowej drużyny Puszcza Niepołomice. OKNOPLAST wspiera także Akademię AS Progres, pod patronatem Jerzego Dudka, organizującą zajęcia sportowe dla dzieci. Działania marketingowe firmy zostały docenione w prestiżowych konkursach m.in. Impactor, czy The Champs Awards.

W czerwcu 2013 roku firma ogłosiła utworzenie Grupy OKNOPLAST, w skład której wchodzą trzy firmy: OKNOPLAST, WnD i Aluhaus. Pozwala to na jeszcze większe zróżnicowanie oferty produktowej i jej precyzyjne dopasowanie do potrzeb klientów. OKNOPLAST działa w segmencie Top Premium. W portfolio firmy znajdują się okna i drzwi zewnętrzne PVC, rolety oraz szeroka gama dodatków i akcesoriów. Spółka uruchomiła również produkcję własnych pakietów szybowych. Jako jedna z nielicznych firm OKNOPLAST oferuje autorskie rozwiązania, dostępne wyłącznie pod własną marką m.in. zastrzeżone wzorem wspólnotowym kształty profili okien z serii Platinium i Winergetic Premium oraz klamki i okucia z serii dESIGN+.Produkty firmy charakteryzują się zaawansowanymi rozwiązaniami w dziedzinie energooszczędności oraz najwyższą precyzją i niepowtarzalną estetyką wykonania. WnD zajmuje się produkcją okien z segmentu ekonomicznego plus - o niższej cenie, ale wysokiej jakości. Siedziba firmy wraz z biurem, halami produkcyjnymi i magazynami o łącznej powierzchni 13 000 m² znajduje się w Rąbieniu pod Łodzią. Trzonem działalności Aluhaus są natomiast aluminiowe okna, drzwi wejściowe, fasady i ogrody zimowe. Produkty firmy nabyć można na terenie całej Polski.

W trakcie swej kilkunastoletniej działalności, OKNOPLAST wypracował pozycję firmy wytyczającej nowe trendy, marki, która stała się synonimem najwyższej jakości. Jako pierwszy w Europie wdrożył nowe, innowacyjne rozwiązania, które obecnie funkcjonują, jako standardy w całej branży okien PVC, m.in. pięciokomorowy profil, szyba U=1,0, niski próg z PVC do okien balkonowych, czy też brązowa uszczelka z EPDM. W ostatnim czasie firma jako pierwsza wprowadziła tak unikalne produkty jak okno ColorFull czy Winergetic Premium Passive z barierą termiczną SpaceBlock, w której wykorzystano m.in. aerożel - materiał izolacyjny wykorzystywany przy budowie statków kosmicznych.

Siedziba OKNOPLASTU zlokalizowana jest w Ochmanowie pod Krakowem. Tam też znajduje się biuro spółki oraz centrum logistyczne wraz z kompleksem produkcyjnym o powierzchni 38 100 m2. Globalna liczba klientów przez 19 lat działalności przekroczyła 1,1 mln. Aktualnie w firmie pracuje ponad 1000 osób.

Produkowane przez OKNOPLAST okna i drzwi spełniają najwyższe standardy jakości i ekologii. Firma posiada Certyfikat Q-Zert wydany przez rygorystyczny Instytut Ift Rosenheim, który poświadcza zgodność produkcji z wymogami europejskiej normy EN 14351-1:2006. Uprawnia to OKNOPLAST do oznakowania swoich wyrobów symbolem CE. Firma została odznaczona również certyfikatem „Zielone okno", potwierdzającym, że produkt nie zawiera rtęci, a w konsekwencji nie wpływa negatywnie na zdrowie i środowisko.

O wysokiej jakości wytwarzanych produktów świadczą również liczne nagrody przyznane firmie i jej produktom. Były to m.in.: Godło Promocyjne „Teraz Polska", „Budowlana Marka Roku 2013", „TopBuilder 2013", „Lider Rynku 2012", Premium Brand 2011 dla najbardziej cenionej marki czy „Złoty Laur Klienta 2011".

OKNOPLAST przykłada szczególną wagę do niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Firma angażuje się w akcje mające na celu wspieranie najmłodszych. Wśród organizacji, którym OKNOPLAST pomaga jest Stowarzyszenie „U Siemachy". Firma wspiera je finansowo, pomagając dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Finansuje między innymi wakacje dla najmłodszych z Ośrodków Stowarzyszenia oraz przekazuje środki na remonty potrzebnych pomieszczeń.

źródło: Oknoplast