PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2015-10-01
Patent na klamkę
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie klamki, sprawdźmy czy dany model dobrze jest wygodny - czy dłoń nie męczy się przy otwieraniu.

INVADO Sp. z o.o.
Dzielna, ul. Leśna 2
42-793 Ciasna

tel. 34 351 05 40
fax 34 353 56 02
biuro@invado.pl
www.invado.pl

» więcej o firmie

Mały detal, bez którego drzwi tracą swoją moc. Jest przysłowiową aranżacyjną kropką nad „i", dlatego powinien być wybieramy ze szczególną uwagą. Niektórzy mówią, że klamka to  „biżuteria dla drzwi", która dodaje im blasku i elegancji.

Przy wyborze klamek do drzwi wewnętrznych warto pamiętać o kilku zasadach. Do drzwi klasycznych, stonowanych kolorystycznie dobrze pasują klamki nietypowe, zdobione, w mocnych kolorach. Będą one wtedy elementem różnicującym i skupiającym uwagę, a same drzwi niejako tłem.  W sytuacji odwrotnej - gdy skrzydła mają sporo elementów dekoracyjnych - klamka powinna być prosta, klasyczna i stanowić bardzo subtelne uzupełnienie. Pamiętajmy też, aby dopasować ją do stylu pomieszczenia i samych drzwi. Gdy wykorzystamy elementy mosiężne w aranżacji warto zainwestować w klamkę z tego samego materiału, aby zachować kompozycyjną spójność. Podobna zasada obowiązuje w przypadku zdobień w drzwiach - to do nich powinna nawiązywać swoim designem. Dobrze jest gdy klamki do pomieszczeń widocznych np. z korytarza czy holu są jednakowe. Różnorodność w tym zakresie będzie sprawiała wrażeniem aranżacyjnego chaosu. Przy zakupie zwróćmy też uwagę czy wybrany przez nas produkt ma certyfikat na podstawie normy PN-EN 1906:2003, który potwierdza jej odporność zgodnie z 8-punktowym kodem klasyfikacyjnym.


Rodzaje klamek

Biorąc pod uwagę materiał, z którego wykonane są klamki, możemy wybrać spośród stalowych, mosiężnych, z tworzyw sztucznych czy aluminiowych. Producenci oferują klamki powlekane, niklowane, chromowane oraz modele nietypowe - z egzotycznego drzewna, wykończone skórą, z kryształkami czy np. porcelanowe lub fluorescencyjne. Zawsze jednak warto pamiętać, aby była przede wszystkim funkcjonalna - będziemy ją naciskać przecież kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Powinna być więc trwała i poręczna. Kupując ją w zestawie z szyldem (inaczej tarczą), osłaniającym zamek w drzwiach, możemy wybrać wspólny dla klamki i zamka (tzw. długi) lub też oddzielny. Kolejny podział wynika z kształtu - mamy szyld podłużny, kwadratowy i okrągły.

Nowoczesność, minimalizm czy klasyka?

Rynkowa oferta klamek jest bardzo bogata. - Wciąż jednak dominują klamki klasyczne czy nawiązujące do stylu nowoczesnego. Klienci wybierają te produkty, które będą pasować nawet w przypadku zmian wystroju wnętrza - wyjaśnia Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado. Mamy więc klamki nowoczesne, bardzo oszczędne w formie, wręcz ascetyczne jak np. Invado Belia czy Flip. Są to modele, które charakteryzują się prostymi liniami zarówno samej klamki jak i szyldu, który jest subtelny i często kwadratowy. Modne są też nawiązania do kubizmu czy form mocno technicznych. Z powodzeniem łączy się np. elementy błyszczące z matowymi czy zestawia np. drewno z mosiądzem. Do bardziej klasycznych wnętrz pasować będą klamki z wspólną tarczą okrągłą czy podłużną np. Invado Focus.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie, sprawdźmy czy dany model dobrze jest wygodny - czy dłoń nie męczy się przy otwieraniu.

źródło: Invado